Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wińsku z kulturalną wizytą we Wrocławiu – cz.2

Kolejna odsłona naszego projektu Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wińsku z kulturalną wizytą we Wrocławiu. Tym razem byliśmy Teatrze Capitol i Centrum Historii Zajezdnia. 

Teatr Muzyczny Capitol

W teatrze obejrzeliśmy przepiękny spektakl Alicja na motywach „Alicji w Krainie Czarów” Lewisa Carrolla. Jest to opowieść o wyobraźni, ciekawości, dojrzewaniu, rodzinie, snach. Zdecydowanie zachwyciły nas kostiumy, scenografia, wspaniała muzyka grana na żywo. Mieliśmy niepowtarzalną okazję podziwiać spektakl z perspektywy pierwszego rzędu. Spektakl jest niezwykły i polecamy go każdemu niezależnie od wieku. Wszyscy aktorzy byli wspaniali, ale Justyna Szafran w roli Królowej Kier była niepowtarzalna. Teatr opublikował również scenariusze lekcji dla szkół inspirowane spektaklem Alicja, z których ochoczo skorzystaliśmy. Zastanawialiśmy się wspólnie nad granicami prywatności ludzkiej, czy ktoś ma prawo podglądać nasze sny. Konspekty lekcji zostały opracowane przez dr Kamilę Kamińską-Sztark i Hannę Achremowicz z Instytutu Pedagogiki UWr.

Centrum Historii Zajezdnia

Jest to miejsce gdzie odbyliśmy ciekawą lekcję historii. Wystawa przedstawia powojenną historię Wrocławia, ale i Polski. Wystawa jest w pełni multimedialna i interaktywna, wzbogacona tysiącami zdjęć, filmami i wyjątkowymi eksponatami.

Wysłuchaliśmy relacji świadków historii, mogliśmy wystartować w Wyścigu Pokoju, wejść do ,,malucha”, czy zrobić zakupy w czasach PRL-u. Pan przewodnik z zaangażowaniem opowiedział nam o czasach powojennych. W Centrum znajduje się wiele instalacji, które mają metaforyczny przekaz i skłaniają do myślenia.

Projekt Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wińsku z kulturalną wizytą we Wrocławiu finansowany jest z środków Fundacji PZU z programu Fundacja PZU z Kulturą