Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wińsku z kulturalną wizytą we Wrocławiu – część 1

Rozpoczęliśmy realizację projektu Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wińsku z kulturalną wizytą we Wrocławiu finansowanego z programu Fundacja PZU z Kulturą. Projekt ma na celu zwiększenie dostępu do szeroko pojętej kultury uczniom szkół podstawowych z małych miejscowości. Dzięki wsparciu Fundacji zwiedziliśmy Narodowe Forum Muzyki oraz Halę Stulecia i jej Visitor Centre. Ponadto obejrzeliśmy niesamowitą, międzynarodową wystawę prezentującą ludzkie ciało BODY WORLDS, a także zjedliśmy wyśmienity obiad w restauracji Alyki.

Narodowe Forum Muzyki

Przygodę z poznawaniem wrocławskich instytucji kultury rozpoczęliśmy w Narodowym Forum Muzyki. Mieliśmy niepowtarzalną okazję zobaczyć zakamarki NFM-u niedostępne na co dzień dla wszystkich. Byliśmy zarówno w piwnicach jak i na najwyższych balkonach. Dowiedzieliśmy się wiele na temat konstrukcji budynku, rozwiązań architektonicznych, wydarzeniach jakie odbywają się w tym niezwykłym miejscu. Największe wrażenie zrobiła na nas sala główna. Ponadto byliśmy świadkami próby orkiestry przygotowującej się do koncertu. W lutym będziemy mieli okazję wysłuchać koncertu – już nie możemy się doczekać. 

Warsztaty Z przytupem

Wizytę w Narodowym Forum Muzyki zakończyliśmy ciekawymi warsztatami tanecznymi Z przytupem. Pani Hanna Gąsiorek (absolwentka Uniwersytetu Muzycznego w Wiedniu i Akademii Muzycznej w Poznaniu) – prowadząca zajęcia zapoznała nas z dolnośląskim tańcem ludowym KOZIRA. Podczas 45minutowych zajęć poznaliśmy podstawowe kroki tańca, pośpiewaliśmy i zdobyliśmy informacje o dolnośląskim stroju ludowym. Początkowo trudno nam było powtarzać wszystkie elementy tańca, ale z każdą minutą szło nam coraz lepiej. Świetnie się razem bawiliśmy. Otrzymaliśmy materiały do pracy w szkole, umożliwiające nam kontynuowanie nauki Koziry. Pani Hannie bardzo dziękujemy za świetną atmosferę i wartościowe zajęcia.

Hala Stulecia

Hala Stulecia to niewątpliwie jeden z najważniejszych budynków we Wrocławiu – miejsce istotnych wydarzeń kulturalnych, sportowych i biznesowych wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 2006 roku. Zwiedzanie tego obiektu przysporzyło nam kolejnych wrażeń. Mogliśmy wejść do środka i z trybun obejrzeć imponujące wnętrze. Dodatkowo zobaczyliśmy wrocławską fontannę multimedialną – jedną z największych fontann w Europie oraz słynną Iglicę.

Visitor Centre

 

W Hali Stulecia mieści się Visitor Centre – interaktywna wystawa przybliżająca historię powstania tego obiektu w nowoczesny sposób. Na wystawie za pomocą dotykowych ekranów i map, nagrań filmowych i dźwiękowych mogliśmy bliżej poznać Maksa Berga – projektanta Hali Stulecia, a także zarys historyczny jej powstania. Największe wrażenie zrobiły na nas dwie wirtualne wycieczki opracowane w technologii Virtual Reality, w trakcie których spotkaliśmy samego architekta, zajrzeliśmy do miejsc niedostępnych dla zwiedzających, a także, co najbardziej ekscytujące, wzbiliśmy się wysoko ponad Halę i Iglicę, aby móc z wysokości poznać cały kompleks Hali Stulecia i obejrzeć niewiarygodną panoramę Wrocławia.

Obiad w restauracji Alyki

Restauracja Alyki, mieszcząca się w wieżowcu Sky Tower, przywitała nas pięknie zastawionym stołem i fantastycznymi zapachami. Zjedliśmy pyszny obiad przygotowany przez szefa kuchni, mieliśmy okazję wcielić w życie zasady restauracyjnego savoir vivre. Dania smakowały wybornie.

Wystawa BODY WORLDS

Ludzkie ciało ma dla nas coraz mniej tajemnic dzięki udziałowi w niesamowitej wystawie BODY WORLDS VITAL. Wystawa prezentuje prawdziwe ludzkie ciała w ruchu, które zachowały się dzięki metodzie plastynacji prof. Gunthera von Hagens. Wystawa wzbudza wiele emocji na całym świecie. Mieliśmy ogromne szczęście, że akurat zawitała do Wrocławia. Jest to najliczniej odwiedzana wystawa świata. Jej celem jest ukazanie jak ważne jest dbanie o własne ciało, by zachować jego witalność. Mogliśmy zobaczyć niemal wszystkie narządy w zdrowiu i w chorobie. Nasza przewodniczka – studentka medycyny wyjaśniała nam szczegółowo wszystkie eksponaty. Mieliśmy wiele pytań o sposoby dbania o ciało, o jego anatomię. To fantastyczna lekcja biologii, dzięki której z pewnością wiemy więcej o nas samych. 

Przed nami jeszcze wiele atrakcji związanych z realizacją naszego projektu. Czekamy na nie z niecierpliwością!

Przed nami jeszcze wiele atrakcji związanych z realizacją naszego projektu. Czekamy na nie z niecierpliwością!

Ciąg dalszy nastąpi…

Projekt Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wińsku z kulturalną wizytą we Wrocławiu finansowany jest z środków Fundacji PZU z programu Fundacja PZU z Kulturą