Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wińsku z kulturalną wizytą we Wrocławiu – cz.5

To już piąty wyjazd w ramach naszego projektu. Ten wyjazd obfitował w wiele atrakcji. Zobaczcie!

Teatr Lalek

Obejrzeliśmy spektakl ,,Opowieści z Wielkich Bloków”, który opowiada o 10letniej Weronice, która nie słyszy. Jej postać jest grana przez niesłyszącą aktorkę. Weronika marzy o zabawie z rówieśnikami. Jej mama boi się o nią i nie chce, żeby sama wychodziła z domu. Zostawia ją pod opieką ekscentrycznej sąsiadki. Spektakl traktuje o niepełnosprawności, ale i wielkich marzeniach. Pokazuje z jakimi problemami muszą na co dzień borykać się osoby niesłyszące. W spektaklu wykorzystany był język migowy.  Na koniec aktorka opowiedziała o swoich doświadczeniach. Była to niezwykła lekcja empatii, skłaniająca do refleksji.

Muzeum Uniwersytetu Wrocławskiego

Mieliśmy niepowtarzalną okazję zwiedzenia gmachu głównego Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie mogliśmy podziwiać piękne Oratorium Marianum, wystawę stałą muzeum i Wieżę Matematyczną. Zachwyciły nas imponujące wnętrza muzeum, a piękne malowidła w Oratorium Marianum zrobiły wielkie wrażenie. Wystawa „Nauka i nauczanie na Uniwersytecie Wrocławskim 1702-2012” pokazywała bogatą i dynamiczną historię Uniwersytetu Wrocławskiego na przestrzeni funkcjonowania najważniejszej placówki naukowej na Śląsku. W dwóch salach wystawowych oraz na łączącym je korytarzu zostało zaprezentowane historyczne bogactwo i różnorodność zbiorów uniwersyteckich. Ostatnim punktem było wejście na wieżę widokową tzw. Wieżę Matematyczną. Po drodze zostaliśmy zaskoczeni wystawą fotografii prezentującą Gminę Wińsko. Piękna pogoda sprawiła, że widoki z wieży były niezapomniane.

Muzeum Narodowe Panorama Racławicka

Odwiedziliśmy niewątpliwie jedno z najważniejszych punktów na mapie Wrocławia – Panoramę Racławicką. Podziwialiśmy niepowtarzalne dzieło, którym jest wielki panoramowy obraz (15 × 114 m). Obraz upamiętnia zwycięską bitwę pod Racławicami, a jego twórcy Jan Styka i Wojciech Kossak wykonali niesamowitą pracę. W Małej Rotundzie, która została zmodernizowana. Znajduje się tam przestrzenna makieta prezentująca przebieg bitwy pod Racławicami. Na panoramicznie zaaranżowanym ciągu ekranów wyświetlana jest prezentacja multimedialna przybliżająca postać Tadeusza Kościuszki i innych bohaterów bitwy, a także historię powstawania słynnego obrazu. 

Obiad w restauracji Mango Mama

Restauracja Mango Mama zlokalizowana w niewielkiej odległości od Wrocławskiego Rynku serwuje dania kuchni indyjskiej. Było to dla nas nowe doświadczenie, otworzyliśmy sią na nowe smaki, których nie jemy na co dzień. Wybraliśmy wersję mięsną (kurczak w sosie z orzechami nerkowca – Butter Masala) i wersję wegetariańską z tofu (Tikka Masala), a do tego świeżo wyciskany sok z owoców tropikalnych i pyszny chlebek Naan.

Projekt Uczniowie Szkoły Podstawowej w Wińsku z kulturalną wizytą we Wrocławiu finansowany jest z środków Fundacji PZU z programu Fundacja PZU z Kulturą